Що таке електронна сигарета: принцип роботи, види, переваги та недоліки
- Принцип роботи
- Види
- Характеристики та що вони означають
- У чому різниця між електронною сигаретою та вейпом?
- Чи можна кинути палити за допомогою електронної сигарети?
- Як правильно курити електронні сигарети?
- Що шкідливіше: сигарети чи електронні?
- Які побічні ефекти від електронних сигарет?
- Електронні сигарети без нікотину
Електронна сигарета – це пристрій, що дозволяє вдихати нікотин у вигляді пару, а не диму. Воно не спалює тютюн, що дозволяє уникати процесу виділення смол і монооксиду вуглецю - двох найбільш шкідливих елементів тютюнового диму.
Електронні сигарети також відомі як "вейпи", а їх використання називається "вейпінг".
Принцип роботи
Електронні сигарети - це пристрої, що складаються з батареї, електронної плати, резервуара для рідини і нагрівального елемента, який при нагріванні випаровує рідину і виробляє пар для вдихання. На перший погляд це може здатися складним, проте всі стартові набори та pod-системи дуже прості у використанні та мають інструкції з експлуатації.
Види
Відкривши каталог електронних сигарет, новачок у сфері вейпінгу може розгубитися у різноманітності моделей, форм та розмірів. Глобально всі електронні сигарети поділяються на два типи:
1. Одноразові
Це пристрої, попередньо заправлені рідиною, з вбудованим зарядженим акумулятором. Таким чином, одноразки готові до використання одразу з коробки. Однак, як тільки закінчиться рідина або розрядиться акумулятор, девайс потрібно повністю утилізувати.
Ці пристрої чудово підходять для тих, хто хоче кинути палити, але сумнівається в тому, чи допоможе з цим електронна сигарета. Невеликі фінансові вкладення та відсутність проблем із вибором моделі – безперечні переваги для новачків. Більше того, одноразові електронки найчастіше мають яскравий, насичений смак та компактний розмір.
До недоліків цих вейпів можна віднести обмежений ресурс роботи, після якого одноразову електронну сигарету необхідно повністю утилізувати, що негативно позначається на екології.
Крім глобальних проблем, можна виділити більш персоналізований фактор, а саме фінансовий – у тривалій перспективі використання одноразок може суттєво бити по кишені.
2. Багаторазові
Багаторазові електронні сигарети – є пристроями зі змінними елементами - акумулятор і/або нагрівальний елемент. Купивши такий вейп один раз, ним можна користуватися довго, періодично проводячи заміну розхідників, що суттєво здешевлює експлуатацію порівняно з одноразовими сигаретами.
На ринку представлений широкий вибір видів багаторазових електронних сигарет, докладно про які можна прочитати в нашій статті «Види електронних сигарет».
До багаторазових відносяться такі пристрої:
- POD системи – компактні, малопотужні девайси. Найчастіше працюють від вбудованого акумулятора, рідше від знімного. Розроблялися для використання під сигаретну затяжку, на невеликій потужності, із сольовими рідинами (з високою концентрацією нікотину). Прості у використанні, імітують звичайні сигарети і добре підходять для людей, які кидають палити.
- Моди з атомайзерами – це зазвичай потужніші та громіздкіші електронні сигарети, для використання під кальянну затяжку, випускаючи великі хмари пари. Такі пристрої зазвичай вибирають досвідченіші користувачі, оскільки їх потрібно підбирати, налаштовувати та обслуговувати.
- AIO (все-в-одному) – це компактні вейпи, які у своєму корпусі поєднують акумулятор, резервуар для рідини та нагрівальний елемент. Оскільки для їх роботи потрібні більш сучасні технології, вартість такого набору вища, ніж вартість, наприклад, POD систем.
- Стартові набори – цей вид поєднує усі електронні сигарети, які продаються набором, позбавляючи новачків мук вибору відповідних складових вейпу. Купуючи стартовий набір, зазвичай, для запуску девайса, потрібно докупити тільки рідину та/або акумулятор.
Характеристики та що вони означають
Вибираючи електронну сигарету, як і з вибором ноутбука чи смартфона, ви зіткнетеся з технічними характеристиками та безліччю термінів з фізики: опір, напруга, махи та інше. Давайте розберемося, що означають ці показники та як їх читати:
- мАг (mAh) – це скорочення від «міліампер-година», що характеризує ємність акумулятора. Що більший цей показник, тим довше працюватиме електронна сигарета без підзарядки. Побічно цей показник також впливає на розмір девайса, тому що в крихітний корпус ємні акумулятори банально не помістяться.
- мл (ml) – мл, вони вказують на об'єм рідини або резервуара в електронній сигареті.
- Ом (ohm, Ω) – опір. Це характеристика нагрівального елемента у випарнику або картриджі. Щоб не вдаватися до Закону Ома, можна сказати, що чим вищий опір, тим нижча потужність і навпаки. Наприклад, випарник з опором 0.8Ом видаватиме більше пари і потребує більшої потужності, ніж випарник опором 1.0Ом. У вейпінгу значення опору нагрівальних елементів зазвичай перебуває у діапазоні 0.1 до 2.0 Ом.
- Вт (W) – позначення ват, одиниця виміру потужності. Вона зустрічається у пристроях з регульованою потужністю (наприклад, бокс-модах). Чим більше ват, тим вище вихідна потужність і, відповідно, більше пари. Цей показник залежить від опору нагрівального елемента, що використовується.
- Мг/мл (mg/ml) – у вейпінгу цей показник позначає кількість нікотину у рідині. Чим вище, тим більша міцність. Іноді замість міліграм використовуються відсотки, принцип градації такий самий. Максимальна міцність більшості сольових рідин становить 50мг або 5%, а лужних – 9мг.
У чому різниця між електронною сигаретою та вейпом?
Вейп – це запозичене з англійської мови слово, що означає електронну сигарету, тому різниці між цими термінами немає. Однак зі зростанням популярності вепінгу користувачі почали розділяти позначення за типами пристроїв.
До вейпів найчастіше приписують потужні, громіздкі моди з атомайзерами для великих хмар пари, а до електронних сигарет – компактні, малопотужні девайси на кшталт одноразових або pod систем.
Чи можна кинути палити за допомогою електронної сигарети?
Перевага цього методу – відсутність психологічного стресу від різкої відмови від нікотину та механічної звички загалом. Таким чином, переходячи з сигарет на вейпінг, ви так само виходите на “перекур”, робите затяжки, організм отримує дозу нікотину, але склад вдихуваного менш шкідливий і з'являється можливість повністю виключити нікотин (завдяки безнікотиновим рідинам) у майбутньому, коли Ви будете до цього готові. Плюс, електронні сигарети, на відміну від звичайних, не залишають різкий запах у роті та на одязі.
Австралійське дослідження вейпінгу в реальних умовах показало, що використання електронних сигарет для відмови від куріння збільшує шанси на успіх на 68-124%, порівняно з результатами контрольної групи, яка намагалася кинути палити без використання вейпу. Таким чином, вейпінг є одним з найефективніших способів кинути курити.
Як правильно курити електронні сигарети?
У принципі немає істинно правильного способу курити електронні сигарети. Ви можете просто потримати пари в роті заради смаку, можете вдихнути з рота в легені (MTL-затяжка, як при курінні сигарет) або відразу в легені (DTL-затяжка, як при курінні кальяну).
Незважаючи на те, що чітких правил немає, є деякі рекомендації. Затяжка може залежати від вихідної потужності та типу девайсу, наприклад, при налаштуваннях 80W затяжка «з рота в легені» не підійде, потрібно вдихати пару відразу в легені.
Що шкідливіше: сигарети чи електронні?
Електронні сигарети вважаються менш шкідливими порівняно зі звичайними сигаретами, оскільки в них не використовується тютюн, згоряння якого виділяє токсичні речовини (смоли, важкі метали). Вейпи нагрівають спеціальну рідину, яка при випаровуванні утворює пару для вдихання.
З усіх компонентів жижі для електронних сигарет шкідливим є лише нікотин, оскільки він впливає на судини. Кожен організм унікальний і реагує по-різному, тому міцність жижі потрібно обирати обережно, починаючи з мінімальних чи середніх значень.
Загалом, використання електронних сигарет вважається безпечнішим способом споживання нікотину.
Які побічні ефекти від електронних сигарет?
Побічні ефекти після паріння вейпу можуть проявитися у разі використання нікотинових рідин, оскільки нікотин – стимулююча речовина. До них можна віднести: запаморочення, нудоту, біль у животі, подразнення слизової та інші. Щоб їх уникнути, потрібно обмежувати інтенсивність і частоту вейпінгу, а також підібрати рівень нікотину, що підходить під ваш організм.
Безнікотинові електронні сигарети не викликатимуть жодних побічних ефектів. Однак алергіки можуть реагувати на деякі компоненти рідин, наприклад, ароматизатори.
Електронні сигарети без нікотину
Великою перевагою використання електронних сигарет, як заміна звичайним, є можливість повністю відмовитися від нікотину. Для цього потрібно придбати рідину із міцністю 0мг/мл.
Зазвичай вейпери поступово знижують рівень міцності, таким чином організм поступово відвикає від нікотину і це не викликає зайвого стресу.